Позакласний захід «На Софіївській площі дзвони дзвонили»

«На Софіївській площі дзвони дзвонили»

«На Софіївській площі дзвони дзвонили»

(позакласний захід до Дня Соборності України)

 

Мета: поглибити знання учнів про історію виникнення свята Соборності України.  Виховувати патріотичні почуття та повагу до державної атрибутики. Викликати інтерес до вивчення історії України.

 

Обладнання: Державна символіка, аудіо записи молитви і церковного дзвону, стрілецької пісні «Гей у лузі червона калина похилилася», портрети В. Винниченка, С. Петлюри, Є.Петрушевича, Л. Цегельського, Ф. Швеця, фотографії Софіївської площі,де проходили урочистості з нагоди Злуки.

 

Хід заходу

На сцену виходять ведучий і ведуча у святковому національному одязі

Ведучий. 22 січня 1919 р. дві українські держави, які створилися  у ході бурхливих революційних подій Українська Народна Республіка та Західноукраїнська Народна Республіка проголосили про об’єднання.  Це свято відзначаємо щороку як День Соборності  України.

 Ведуча. Проголошення Соборності УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року – історичний акт об’єднання українських земель в одній державі. Подія основоположна для українського державотворення. Акт Злуки увінчав столітні прагнення українців, розділених і поневолених Російською та Австро-Угорською імперіями, жити в єдиній незалежній державі. Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року

Сцена прикрашена панорамою Софіївської площі. Звучить церковний дзвін.

На сцену виходять святково одягнені в зимовому одязі 10-15 учнів вигукуючи “Слава».

Потім на сцену виходять учні, які уособлюють В.Винниченка, Л. Цегельського, Ф. Швеця .

1-й учень. Я−Міністр закордонних справ Західноукраїнської Народної Республіки,  Л. Цегельський оголошую грамоту — ухвалу Української Національної Ради ЗУНР. Уже практично з першого дня утворення Західноукраїнської Народної Республіки між урядами УНР і ЗУНР проводились переговори про втілення ідеї соборності.1 грудня 1918 р. у Фастові було укладено попередній договір між Радою державних секретарів ЗУНР та Директорією УНР про “злуку обох українських держав в одну державну одиницю”. На засіданні З січня 1919 р. Української Національної Ради ЗУНР в Станіславі, куди переїхав весь апарат уряду, одностайно прийняла ухвалу про об’єднання ЗУНР та УНР, в якій, зокрема, зазначалося: “Українська Національна Рада, виконуючи право самовизначення українського народу, проголошує торжественно з’єднання ЗУНР і УНР в одну одноцільну суверенну Народну Республіку” .Я передаю цю грамоту голові Директорії Української Народної Республіки В. Винниченку (передає грамоту В Винниченку)

Учні вигукують»Слава»

2-й учень. Я − член Директорії Ф. Швець оголошую Універсал УНР:

«Іменем Української Народної Республіки Директорія оповіщає народ український про велику подію в історії землі нашої української.

3-го січня 1919 року в м. Станіславові Українська Національна Рада Західної Української Народної Республіки, як виразник волі всіх українців Австрійської імперії і як найвищий їхній законодавчий чинник торжественно проголосила злуку Західної Української Народної Республіки з Наддніпрянською Українською Республікою в одноцільну суверенну Народну Республіку.

Вітаючи з великою радістю цей історичний крок західних братів наших, Директорія Української Народної Республіки ухвалила тую злуку прийняти і здійсняти на умовах, які зазначені в Постанові Західної Української Народної Республіки від 3-го січня 1919 року.

Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка, Галичина, Буковина, і Угорська Україна, і Наддніпрянська Велика Україна.

Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України.

Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка»

Учні вигукують”Слава»

Звучить запис молитви «Боже єдиний,великий,нам Україну храни».

На сцену виходять троє учні одягнені у форму січових стрільців, один із них зачитує присягу ,стоячи на одному коліні

«Я, Український Січовий Стрілець, присягаю українським князям, гетьманам, Запорізькій Січі, могилам і всій Україні, що вірно служитиму Рідному Краєві, боронитиму його перед ворогом, воюватиму за честь української зброї до останньої краплі крові…»

Звучить запис стрілецької пісні «Гей у лузі червона калина похилилася»

 Ведуча. Наступного дня зібрався  Трудовий Конгрес, який майже одностайно ухвалив Універсал про Злуку. ЗУНР було перейменовано в Західну область Української Народної Республіки (ЗОУНР). Державним гербом Соборної України став тризуб. День 22 січня 1919 р. був одним із найпрекрасніших моментів нашої непростої, нерідко трагічної історії, назавжди залишившись у пам’яті українського народу як свято Соборності України.

Ведучий. Але  об’єднана держава проіснувала недовго. Вже через кілька днів після проголошення злуки тодішня влада Української Народної Республіки – Директорія під тиском більшовицьких орд змушена була покинути Київ. А західноукраїнські землі були захоплені польськими військами. Почалися тяжкі роки боротьби за свою державність.

3-й учень. Читає вірш Павла Тичини «Гей, вдарте в струни, кобзарі»

Гей, вдарте в струни, кобзарі,
Натхніть серця піснями!
Вкраїнські прапори вгорі —
Мов сонце над степами…

Гей, рясно всипте цвітом шлях,
У дзвони задзвоніте!
Вкраїнське військо на полях
Йде, славою повите.

Дзвенять слова мов у сріблі
Братерськії, веселі.
А десь на морі кораблі
Розбилися об скелі…

Земля схотіла жити знов —
Шумлять потужно ріки.
Благословіть ви чесну кров,
Хвала борцям навіки!

Хвала борцям, що на зорі
Лягли в холодні ями.
Гей, вдарте в струни, кобзарі,
Натхніть серця піснями!

Звучить стрілецька пісня «Гей у лузі червона калина похилилася». Учні покидають сцену.

Автор:Оксенчук Оксана Ярославівна

 

0 0 голоси
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Найстаріші
Найновіше Найбільше голосів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі