
Конспект інтегрованого заняття ( середня група)
« Великодня писанка»
Програмовий зміст: дати дітям та закріпити початкові уявлення, знання про давнє, величне християнське свято Великдень і народні традиції його святкування. Познайомити дітей з писанкою, як твором декоративно – прикладного мистецтва та її символікою (знаки сонця, води, землі, дерева). Розвивати інтерес до народознавства, до символів і атрибутів писанки, крашанки, їх різновиду (дряпанка, крапанка, мальованка). Вправляти у вмінні описувати предмет. Збагачувати словник епітетами. Розвивати емоційно-чуттєву сферу дітей. Виховувати любов до свого народу, повагу до його традицій, минулого і сучасного, бажання пізнавати свята, звичаї, святкування. Закріплювати вміння малювати символи життя, навички зображувальної діяльності (малювати прямі і хвилясті лінії, кола, крапки, мазки). Вправляти у вмінні орієнтуватися на аркуші паперу, акуратно, самостійно, творчо, активно виконувати роботу. Розвивати почуття прекрасного.
Матеріал: кошик, крашанки, писанки (дерев`яні та справжні), зразок для малювання крашанки, крапанки , плоскі паперові форми , гуашеві фарби, тички, клейонки.
Підготовча робота: бесіда з дітьми про народне свято, розглядання ілюстрацій.
Хід заняття
Вихователь. Доброго дня діти! Діти привітайтеся з нашими гостями.
Вихователь: – Діти, яка зараз пора року? (Весна)
- А яке велике свято ми святкуємо навесні? (Великдень)
Ми нещодавно святкували найдавніше християнське свято –Великдень – це радісне свято воскресіння природи, загальної любові, в цей день всі один у одного просять прощення і прощають.
Радіючи цій добрій новині і святкуючи Воскресіння Господнє, люди пов’язали з ним два символи перемоги життя над смертю. Це яйце в якому зароджується нове життя і хліб, який дає нам сили.
Питання дітям:
- Як люди готувалися до цього свята? (пекли паски, розфарбовували яйця).
- А в який день треба готувати крашанки? (в суботу, а не в п’ятницю – довше зберігаються; фарбували 13 яєць: 12 Апостолів і Спаситель).
- А чи можна їх топтати ногами? Чому? (можна захворіти – це великий гріх).
Вихователь. Діти , ви знаєте що це? Показує розписне яйце. (писанка).
– Правильно. Це писанка – розфарбоване й розмальоване візерунками яйце – символ життя.
Отже Великдень не обходиться без писанки . Ще в давнину люди шанували писанку . Для наших пращурів вона була символом зародження життя , символом сонця , тепла і вічності . Дотепер вважають , що писанка приносить щастя. Крашанками та писанками обмінюються, дарують їх рідним та друзям.
– Діти, від якого слова походить слово «писанка»? (від слова «писати»).
– Що ми знаємо про писанку?
(Писанки бувають різного кольору, з різними візерунками, орнаментом).
Писанка малюється воском. А потім наноситься фарба. Вона лягає на яйце, а на віск не береться. Так проявляється візерунок, нанесений воском.
Крім писанок розрізняють ще крашанки, дряпанки, крапанки, мальованки.
Крашанка – яйце одного кольору, яке фарбують найчастіше в окропі з лушпиннями цибулі чи штучним барвником. Вона – найдавніший гість на Великодньому столі.
Дряпанка – яйце, пофарбоване в один колір, на якому потім голкою чи шилом вишкрябують орнамент. Дряпанки ще називають шкрябанками.
Крапанку – роблять накрапуючи на яйце воском візерунок і опускаючи його у барвник.
Мальованки – розписують пензликом, фломастером, тощо.
Фізкультхвилинка:
Вихователь. Я буду говорити слова, а ви будете виконувати:
Дружно писанки візьмемо,
Вгору їх піднімемо,
Сонечку покажемо,
Гарно покружляємо.
Ми присядемо гарненько
І постукаєм тихенько.
Встанемо швиденько,
Потягнемось легенько.
Мов зайчата пострибаєм,
Знову гарно покружляєм.
Писанки зберемо
І у кошик покладемо.
Вихователь. Діти, давайте пригадаємо, які бувають орнаменти:
– рослинний;
– тваринний;
– геометричний
– побутовий.
Беручи в руки розмаїто-барвисте яйце ми милуємось його орнаментом. Орнаменти, що найчастіше зустрічаються на писанках, тісно пов’язані з нашим життям. Кожен знак, кожна лінія мають своє значення. Давайте уважно роздивимося найтиповіші мотиви-символи українських орнаментів.
Що вам нагадує цей знак?
Вихователь показує карту з намальованим колом.
(Сонечко. Воно зігріває всю землю своїми променями).
– Що символізує сонце? (Життя, радість).
Коло – знак сонця, носій світла і життя.
– А цей знак на що схожий? (На зорю).
А де ми можемо побачити зорі? (На небі).
– Зоря – є знаком неба.
– Хрест – це символ всесвіту. Він є знаком чотирьох сторін світу, чотирьох вітрів, чотирьох пір року.
– А цей знак схожий на граблі – є символом дощу, плодючості, очищення.
– Трикутник – символ вогню та безсмертя. Символом безкінечного життя також є гілка.
–Хвилі – криві лінії, лінії без початку і кінця символізують вічність.
Вихователь. Бачу , вам уже хочеться якнайшвидше почати роботу. Тож, знаючи ці знаки-символи. Ви теж можете намалювати їх на яєчку і створити справжню писанку до Великодня. Тож всі сідають за свої робочі місця, та починають працювати. ( Самостійна робота дітей).
Підсумок заняття. Поки наші писанки висихають, ми з Вами закріпимо прослуханий матеріал, а потім подаруємо писанки нашим гостям, та не забудьте сказати гарні побажання.
- Яке давнє християнське свято святкують весною?
- Які основні атрибути Великодня?
- Які існують орнаменти?
Автор : Сапронова Олена Валеріївна