
Твір-опис «Моя мама»
Конспект уроку розвитку зв’язного мовлення для 3-го класу
(Складання тексту-опису людини з елементами характеристики)
Мета: навчити учнів складати текст-опис зовнішності людини, який містить елементи характеристики; розвивати зв’язне мовлення, увагу, вміння спостерігати, виявляючи істотні риси об’єкта; збагачувати активний словниковий запас; виховувати любов та повагу до матері.
Обладнання: фотографії мам, мікрофон.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Повторення вивченого. Метод «Мозкова атака»
- Що таке текст?
- Які є типи текстів? (Розповідь, опис, роздум)
- Яке запитання можна поставити до тексту опису? (Який?)
- Які є види текстів-описів? (Художній, діловий, науково-популярний)
- Як називають опис природи? (Пейзаж)
- Як називають опис людини? (Портрет)
- Вірш-загадка
Як побачиш: на картині
Намальована хмарина,
А під нею квітне гай,
Чи вирує водограй,
Чи безмежне море синє,
Чи садок вишневий наш –
Мусиш знати, що картина
Називається … (пейзаж)
(Автор невідомий)
- Словничок-довідничок
Пейзаж – загальний вигляд якоїсь місцевості, картина природи, краєвид.
Портрет – мальоване, скульптурне чи фотографічне зображення людини або групи людей.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
- Діти, сьогодні на уроці ми розширимо знання про тексти-описи, зокрема про описи зовнішності людини. Будемо вчитися складати текст-опис людини, який містить елементи характеристики. Дізнаємося, де використовуються такі тексти.
- IV. Робота з мовним матеріалом
- Розглядання портретів і фотографій мам
- Слово вчителя
- Діти, мама – це найдорожча, наймиліша, найрідніша людина для кожного з нас. У світі все починається з мами. Мама дає дитині життя. Мама! Слово коротке, але дороге, таке рідне, таке ніжне, таке тепле. Сьогоднішній урок ми присвятимо нашим мамам.
- Прийом «Мікрофон»
Діти, передаючи мікрофон одне одному, по черзі відповідають на запитання «Яка твоя мама?», називаючи якомога більше прикметників (добра, гарна, талановита, ніжна, найкраща…).
- Метод «Асоціативний кущ» (групова форма роботи)
Кожна група отримує одне із завдань: дібрати слова, які можна використати для опису обличчя, волосся, очей і т.д., складає свій асоціативний кущ за зразком:
|
|||||||||||||||||
- V. Робота над складанням опису (портрета) своєї мами
- Вірш
Учитель читає вірш, а діти відповідають на запитання, яке звучить у строфі.
Хто тебе так щиро любить,
І вбирає, і голубить,
У кладе у постіль спати? (Мати)
Хто стеріг тебе від злого,
Відмовляв собі усього,
Щоб тобі віддати? (Мати)
Хто тебе узяв за руку
І до школи на науку
Вів, щоб розуму навчати? (Мати)
(Марійка Підгірянка)
- Робота з прислів’ями
Завдання. Назвати прислів’я про маму. (Учні називають по черзі прислів’я, а потім ще раз промовляють його хором).
- Від сонця тепло, від матері добро.
- Мати однією рукою б’є, а другою гладить.
- Дитина плаче, а матері боляче.
- У дитини заболить пальчик, а в матері – серце.
- Словникова робота
а) Гра-вправа «Продовжи рядок звертання».
– Як ми звертаємось до мам? Продовжіть рядок: мамо, матусенько…
– Як виділимо звертання на письмі?
б) Запитання-загадка.
– Який струмочок повсякчас співає ніжно біля нас? (Мамин голос)
– Які дві зірки, знаєш ти, завжди нам сяють з висоти? (Мамині очі)
- Фізкультхвилинка
- Складання плану тексту-опису
План
- У світі все починається з мами.
- Моя матуся – найгарніша жінка на землі (зовнішність, риси характеру).
- Я дуже люблю свою неньку.
- Складання тексту-опису за планом (усно)
При складанні тексту сильні учні використовують схему «плутанка».
Голос | карі, блакитні, зелені | мов стиглі черешні |
Очі | дзвінкий, ніжний | немов річка |
Волосся | широке, добре, щире | як весняний первоцвіт |
Руки | чорне, русяве, руде | як земля |
Серце | золоті, роботящі, лагідні | мов крила |
Учні з достатнім і середнім рівнем знань користуються схемою «ланцюжок».
Мама – матуся, ненька, матінка, __________________________________
Очі – променисті, замріяні, ______________________________________
Волосся – русяве, пишне, золотаве, як пшениця, ____________________
Голос – мелодійний, теплий, як дзвінок, ___________________________
Руки – лагідні, теплі, ніжні, ______________________________________
Серце – щире, добре, любляче, ___________________________________
З ким можна порівняти маму? – з голубкою, з сонечком, _____________
- Записування тексту-опису мами в зошити
- Перевірка написаного
- VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Дидактична гра «Поетичний дощ» (групова форма роботи)
Кожен з учасників групи декламує вірш або ст про маму. Перемогу отримує група, яка прочитає більшу кількість віршів.
- Творча вправа «Продовжи речення»
Завдання: продовжити речення «Я хочу, щоб моя мама була щаслива. Для цього я буду…»
VII. Домашнє завдання
Намалювати портрет мами або скласти вірш про маму.